Yakisugi

Mis on Yakisugi?

Jaapanist pärit puidu söestamise tehnoloogia, nimega Yakisugi, erineb teistest puidu kaitsmise tehnoloogiatest oma pikaealise vastupidavuse poolest ning on seetõttu ideaalne kasutamiseks maja välistingimustes. Yakisugi tehnikat on kasutatud Jaapanis laialdaselt juba sajandeid ja tehnoloogia on seal samuti tõestanud suurepärast vastupidavust, kus kliimatingimused vahelduvad pool troopilisest kuni põhjamaiseni.

 

Puidu söestamine on täiesti looduslik viis puidu töötlemiseks, tagades ka meeldiva esteetilise väljanägemise. Puidu töötluse protsessi käigus tuuakse välja puidu looduslikke toone ja mustreid ning rõhutatakse puidu mustrit. Puit muutub ka keskkonnateguritele (UV kiirgus, vesi, putukad, mädanik) väga resistentseks. Kokkuvõttes ei ole Yakisugi tehnika ainult visuaalselt ilus, vaid ka väga praktiline.

Selleks, et tagada suretatud puidu loomulik säilimine aastakümneteks ning seejuures säilitada esialgne tulemus, on oluline puidust fassaadi perioodiliselt töödelda looduslike õlidega.

 

Yakisugi puidutöötluse tehnoloogiat on laialdaselt kasutatud iidsetes Jaapani templites ning tänapäeval on see ideaalselt kohandatud ka koduste terrasside ehitamiseks. Yakisugi tehnoloogiat ühendab kolm elementi – maa (puit), tuli ja vesi.

 

Lõpptulemuseks on paljaste jalgade all tuntav meeldiv soojus ja energiat edastav looduslik puitterass. Kuigi selline puidutöötlemislahendus on väga pikaajaline, mis võib kesta kuni 100 aastat, on terrassi eest vaja hoolitseda. Selleks, et säiliks looduslik ilu sajandiks peaks terassi aeg-ajalt õlitama.